تبلیغات
طب اسلامی - داروهای گیاهی هویت تازه ای می گیرند
گسترش طب اسلامی در جوامع

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

:نظرسنجی

آماروبلاگ

free counters
جمعه 1 مرداد 1389-11:24 ق.ظ
    

◄ همپای پزشکی نوین


 


 
 

استفاده از گیاهان دارویی در جهان توسعه یافته روز به روز در حال افزایش است و تولید و تجارت این گیاهان رقم قابل ملاحظه‌ای را به خود اختصاص می‌دهد این درحالی است كه تنها منطقه كردستان در كشورمان چهار برابر بیش از كل اروپا ظرفیت كاشت و برداشت انواع گیاهان دارویی و معطر را دارد. البته همزمان با گسترش استفاده از گیاهان دارویی و رویگردانی از داروهای شیمیایی، موضوعات دیگری همچون كشت صنعتی گیاهان دارویی، مصرف درست و زیر نظر متخصصین تحصیلكرده، ایجاد كارخانه‌های تولید دارو از گیاهان دارویی، وارد شدن به حوزه تجارت جهانی داروهای گیاهی و... مطرح می‌شود.

ارزش تجارت جهانی گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به همراه اشكال دیگری از طبابت سنتی سالانه بیش از 60 بیلیون دلار برآورد شده و ارزش تجارت داروهای گیاهی به طور خاص در این بازار سالانه بالغ بر 100 میلیارد دلار است كه همچنان سیر صعودی دارد. منابع آگاه می‌گویند بیش از 60درصد مردم آلمان و بلژیك و 74 درصد انگلیسی‌ها تمایل به استفاده از درمان‌های طبیعی گیاهی دارند. ضمن این‌كه طبق آمار سازمان بهداشت جهانی 80درصد مردم جهان به ویژه در كشورهای در حال توسعه نیازهای درمانی خود را از همین طریق برآورده می‌كنند. جالب آنكه بدانید حدود 25درصد كل داروهای شیمیایی یا داروهای مدرن نیز از گیاهان دارویی ساخته می‌شوند. تاكنون 1400گونه گیاهی طبی شناخته شده اند كه از این تعداد 220 گونه به صورت دارو در طب گیاهی مورد مصرف قرار می‌گیرد و نیز 8 هزار گونه گیاهی دیگر همچنان ناشناخته مانده است.


در این‌كه داروهای شیمیایی در پاره‌ای موارد منشأ گیاهی دارند و این‌كه مصرف داروهای گیاهی روز به روز بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد شكی نیست اما در این زمینه از برخی بی‌احتیاطی‌ها نیز باید پرهیز كرد. سید جلال امانی از كارشناسان این رشته می‌گوید: «شكی نیست كه طب سنتی ما به ویژه در شاخه گیاهی آن اعتبار خاصی دارد و باید تلاش كنیم تا این تجربه‌ها دوباره زنده شده و به شكلی علمی مورد ارزیابی قرار گیرد. مسئله مهم دیگر صنعتی كردن كاشت و برداشت است؛ یعنی این‌كه حالا نمی‌توانیم مثل قرن‌ها پیش، عده‌ای را استخدام كنیم كه به كوه و صحرا بروند و گیاه جمع كنند. بالاخره وقتی بحث تولید انبوه و تجارت است باید به شكلی صنعتی به این كار پرداخت كه كمابیش این اتفاق در كشور افتاده اگرچه بسیار بسیار كمتر از ظرفیت است. اما مسئله مهمی كه درباره مصرف این گیاهان باید متذكر شوم این است كه، مصرف گیاهان دارویی در فرهنگ عامه ما معمولاً به معنای عدم اعتماد به پزشك متخصص، داروی شیمیایی و روآوردن به كسانی است كه آنها را تحت عنوان پزشك محلی می‌شناسیم به ویژه این‌كه با اقبال عمومی، تعداد فروشنده‌هایی هم كه خودشان نسخه برای بیمار می‌پیچند زیاد شده است. اولاً بیمار باید بداند كه مصرف بی‌رویه و غیر علمی گیاه دارویی هم مثل گیاه شیمیایی مضر است و شاید در برخی موارد اصلاً مضرتر باشد. دوم این‌كه بیمار باید بداند كه تجویز داروی گیاهی یا گیاه دارویی و تشخیص بیماری بیمار، همه و همه نوعی تخصص است كه نمی‌توان به هركسی اعتماد كرد و از او نسخه گرفت. هركسی كه جایی مغازه زده و داروی گیاهی می‌فروشد به این معنی نیست كه متخصص این كار است. به هر حال امیدوارم وزارت بهداشت بتواند به این موضوع سامان بدهد و با آموزش افراد متخصص به گسترش مصرف داروهای گیاهی بپردازد.»

جالب آنكه بدانید كشور چین تولید 50درصد كل گیاهان دارویی مورد مصرف مردم جهان را به خود اختصاص داده است. در این میان كشور آلمان و انگلستان از جمله مصرف كننده‌های انواع طب سنتی بویژه طب گیاهی هستند. دولت انگلیس برای طب سنتی و طب مكمل شهروندان خود، سالانه در حدود 230 میلیون دلار هزینه می‌كند. در آلمان نیز 90 درصد جمعیت از درمان‌های طبیعی استفاده می‌كنند و تعداد متخصصان و پزشكانی كه آموزش‌های مرتبط با طب سنتی و درمان‌های طبیعی را گذرانده‌اند در سال‌های 1995 تا 2000 بالغ بر 10هزار و 800 نفر بوده است.

كشور ما با وجود آنكه از نظر دانش داروهای گیاهی بسیار غنی است و از طرف دیگر گونه‌های فراوانی از گیاهان در طبیعت آن رشد می‌كند یكی از واردكنندگان داروهای گیاهی از چین، پاكستان، هند و افغانستان هستیم اگرچه كارشناسان اعتقاد دارند با توجه به برنامه‌های وزارت بهداشت و وزارت جهاد كشاورزی در زمینه آموزش عطاری‌ها، تقویت كشت صنعتی و... بزودی می‌توانیم به جایگاهی شایسته برسیم كه روانه شدن 106 قلم داروی گیاهی به داروخانه‌ها و فعالیت 34 كارخانه تولید گیاهان دارویی كه از این تعداد 16 كارخانه فقط در بخش دارویی فعالند، نمونه‌ای از این تلاش هاست.

در پژوهشی كه سال 78 به صورت پرسش‌های تلفنی از مردم تهران صورت گرفته نتایج جالبی به دست آمده كه مرور بخش‌هایی از آن خالی از لطف نیست. در این پژوهش می‌خوانیم: «62 درصد از پاسخگویان از داروی گیاهی استفاده می‌كنند، 47درصد از پاسخگویان از داروی گیاهی برای درمان دل درد استفاده می‌كنند، 37 درصد از پاسخگویان به عرق نعنا به عنوان داروی گیاهی که می‌شناسند اشاره دارند، به اعتقاد 47 درصد پاسخگویان، بی ضرر بودن را از مهمترین محاسن داروی گیاهی می دانند، از نظر 48 درصد از پاسخگویان استفاده از داروی گیاهی هیچ مشکلی ندارد، 67 درصد از پاسخگویان ترجیح می دهند برای درمان بیماری از داروی گیاهی استفاده کنند،55 درصد از پاسخگویانی که ترجیح می دهند از داروی شیمیایی استفاده کنند، تجویز پزشک را مهمترین دلیل خود عنوان نمودند،67درصد از پاسخگویانی که ترجیح می دهند از داروی گیاهی استفاده کنند بی ضرر بودن را مهمترین دلیل خود عنوان نمودند،49درصد از پاسخگویان معتقدند که میزان استفاده از داروی گیاهی در بین مردم تهران نسبت به گذشته بیشتر شده است، جالب آنكه بدانید برخلاف آنكه اكثر ما می‌اندیشیم بر اساس یافته‌های این پژوهش در میان گروههای تحصیلی پاسخگویانی که بیسواد هستند کمتر از داروی های گیاهی استفاده می کنند و پاسخگویانی که تحصیلاتشان کارشناسی به بالاست بیشتر از داروهای گیاهی استفاده می کنند در این میان زنان بیشتر از داروهای گیاهی استفاده می کنند. مردان بیشتر از عرق نعنا و زنان از گل گاوزبان به عنوان داروی گیاهی استفاده می کنند.در این میان پاسخگویانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد و بالاترهستند بیشتر از سایر پاسخگویان، عدم آگاهی مردم از میزان و طریقه مصرف گیاهان دارویی را ازمشکلات استفاده از آن بیان کردند.»

آموزش عالی از امسال با توجه به موافقت شورای عالی گسترش و برنامه‌ریزی علوم پزشكی، برنامه جذب دانشجو در رشته طب سنتی و در مقطع دكترا را در برنامه كاری خود دارد كه می‌تواند به نوبه خود بسیاری از مشكلات علمی را در این زمینه مرتفع كند. اما خبرهای خوب در این حوزه خوشبختانه به همین جا ختم نمی‌شود؛ همان طور كه می‌دانید اردیبهشت ماه امسال نیز موزه گیاهان دارویی در مجموعه سعدآباد گشایش پیدا كرد. مسئولان می‌گویند با توجه به وسعت 110 هكتاری این مجموعه زمینه خوبی برای پژوهش گیاهان دارویی فراهم است. همچنین موزه تخصصی می‌تواند تا حدود زیادی به فرهنگ سازی در این راستا كمك كند.

در این میان طرح باغات دیم به نوبه خود می‌تواند انقلابی در زمینه داروهای گیاهی به شمار بیاید كه بنا به گفته مسئولان وزارت جهاد كشاورزی سال گذشته 17هزار هكتار زمین در كل كشور به این طرح اختصاص یافته است. کرمانشاه با سه هزار هکتار، استان فارس 10 هزار هکتار، چهار محال و بختیاری 800 هکتار، اردبیل 700 هکتار، لرستان و قزوین هر یک با 500 و 300 هکتار جزو استان‌های پیشرو در اجرای این طرح هستند. این باغات همچنان كه از نامشان پیداست به صورت دیم هستند، محل مناسبی برای كشت گیاهان علوفه‌ای و دارویی محسوب می‌شوند. یعنی یك تیر و چند نشان: جلوگیری 95 درصد از فرسایش خاك، كاهش 100 درصدی سیلاب، احیای زمین در سطوح شیب دار، ایجاد فضای سبز بدون دردسر آبیاری و درنهایت ایجاد فضایی بكر برای كاشت گیاهان دارویی و علوفه‌ای و همین طور اشتغال پایدار برای 200هزار خانوار به ازای احداث هر یک میلیون هکتار باغ دیم و تزریق 500 تا هزار مترمکعب آب به سفره‌های زیرزمینی با احداث هر هکتار باغ دیم از عمده‌ترین مزایای اجرای این طرح است.

یك شهروند تهرانی مهمترین موضوع در ارتباط با مصرف داروهای گیاهی را عطاری‌های جدید می‌داند و می‌گوید: «زمانی عطاری‌ها از سواد بالایی در زمینه طب سنتی و مصرف گیاهان دارویی برخوردار بودند اما متأسفانه حالا هر كسی در گوشه‌ای از شهر مغازه‌ای باز كرده و از داروی چاقی و لاغری گرفته تا داروی بیماری‌های قلبی را تجویز می‌كند. من كه فكر می‌كنم تعمد نه اما از روی ناآگاهی مشكلات زیادی به وجود می‌آید و حتی در مواردی هم بعضی سوء استفاده‌ها ممكن است رخ دهد.»
● منبع: روزنامه - ایران - تاریخ شمسی نشر 12/06/1388


 
 


نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:- -


BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 12:01 ق.ظ
These are really fantastic ideas in regarding blogging.
You have touched some nice factors here. Any way keep up wrinting.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر