تبلیغات
طب اسلامی - گزنه ، درمانگر دردناک
گسترش طب اسلامی در جوامع

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

:نظرسنجی

آماروبلاگ

free counters
جمعه 1 مرداد 1389-01:07 ب.ظ
تهیه کننده : مجید مکاری
منبع : راسخون


کلیات گیاه شناسی

گزنه گیاهی است که از دوران ماقبل تاریخ نیز وجود داشته و مردم آن زمان از آن برای تغذیه استفاده می‌کردند و از خواص درمانی آن اطلاع داشته‌اند. جالینوس حکیم که در قرن دوم میلادی زندگی می‌کرده آنرا برای رفع سرماخوردگی و بیماریهای دستگاه تنفسی بکار می‌برده است. گزنه گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن چهار گوش بوده و بطور قائم تا ارتفاع یک متر بالا می‌رود.

این گیاه در خرابه‌ها ، ‌باغها و نقاط مرطوب که چهارپایان از آن عبور می‌کنند به حالت خودرو می‌روید ریشه این گیاه خزنده بوده و در ناحیه‌ای که سبز می‌شود کم‌کم تمام منطقه را فرا می‌گیرد. ساقه این گیاه را پرزها و تارهای مخروطی شکل پوشانده که در صورت لمس کردن ساقه بدست می‌چسبد و پوست را می‌گزد که تولید خارش و سوزش می‌کند و شاید به همین دلیل آنرا گزنه نامیده‌اند. تخم آن نرم ، ریز و تیره رنگ و مانند تخم کتان است. قسمت مورد استفاده این گیاه برگهای تازه ، ریشه ، شیره و دانه آن است.

مشخصات تیره گزنه Urticaeae

گیاهان این تیره عموما علفی ، بندرت به صورت درختچه و درختی هستند. برگهای آنها گوشوارک دار با رگبرگهای پری شکل منفرد یا متقابل هستند. معمولا گلها تک جنس و دارای 5 کاسبرگ و 4 پرچم متقابل با کاسبرگها هستند. در تیره گزنه گل آذین به شکل گرزنهای مجتمعی است که از مجموع آنها سنبل گرزنهای متراکم بوجود می‌آید. مادگی شامل یک برچه با یک تخمک مستقیم و ایستاده است. میوه تقریبا همیشه به صورت یک فندقه است.
از اختصاصات تشریحی گیاهان این تیره یکی وجود سیستولیت در یاخته‌های بشره و دیگری داشتن یک حلقه فیبر کم و بیش چوبی شده در منطقه دایره محیطیه است. داشتن کرکهای گزنده در سطح برگ یا ساقه نیز یکی دیگر از صفات مهم برخی از جنسهای این تیره است. تقریبا فقدان لوله‌های شیرابه‌ای در تمام گونه‌ها یکی دیگر از صفات منفی این تیره است.تیره گزنه دارای 40 جنس و در حدود 500 گونه است که اکثر آنها در آمریکا ، هند ، مالزی و نواحی حاره‌ای می‌رویند. در آفریقا و اروپا گونه‌های این تیره بسیار نادر است.

تیره گزنه در ایران
جنس اورتیکا یا گزنه

در گروه گزنده این تیره سطح برگ و ساقه آنها از کرکهای گزنده پوشیده شده است و در ایران سه گونه دارد. یکی اورتیکا دیوئیکا یا گزنه دوپایه که بیشتر در نقاط مرطوب می‌روید و دارای برگهای ساده و دندانه‌دار است. دیگری اورتیکا کانابینا که دارای برگهایی با پهنک تقسیم شده است. از انواع دیگر گزنه یکی اورتیکا پیلولی فرا است که گل آذین متراکم ، کروی و کلافه مانند آن در دو طرف ساقه قرار دارد.

جنس پاریه تاریا

این جنس دارای پنج گونه غیر گزنده است. یکی از آن دو ، پاریه تاریا ژودایکا است که مخصوص ارتفاعات و شکاف دیواره‌های سنگی کوههاست و دیگری پاریه تاریا افی سینالیس که مخصوص کف جنگلهای مناطق مرطوب شمالی است.

جنس فورس کاه له آ

این جنس در ایران فقط یک گونه دارد. گلهای آن تک جنس هستند و در پوششی از گریبان کرکدار که شامل 4 تا 6 اندام برگی است به تعداد زیاد قرار دارند. گلهای نر دارای یک پرچم و معمولا در اطراف گریبان قرار دارند. همچنین یک گلپوش برگی شکل دارند که در قسمت پایین لوله مانند است و در بالا تقریبا شامل یک لبه است. گلهای ماده برخلاف گلهای نر در وسط گریبان دو برگی قرار دارند. برگها متناوب و د رطرفین دارای دو گوشوارک آزاد هستند. گونه منحصر به فرد این جنس فورس کاه له آ تناسیسیا است و در سواحل خلیج فارس می‌روید.

طایفه های تیره گزنه

• طایفه اورره: دارای کرکهای گزنده و یک جنس به نام اورتیکا است.
• طایفه بوهه مریه: فاقد کرکهای گزنده ، در گل ماده گلپوش تقریبا بهم پیوسته و فیبر منطقه پوستی نمو و قطری فوق‌العاده دارد.
• طایفه پاریه تاریه: فاقد کرکهای گزنده ، در گلهای ماده گلپوش مجزا ، گلهای نر و ماده در کنار برگهای گرزنهای کروی شکل را تشکیل می‌دهند.

گزنه

برگهای خشک شدۀ گیاه Urtica dioica L. از خانوادۀ گزنه (Urticaceae) است.
نامهای گیاه :
لاتین: Urtica dioica L.
فارسی: گزنه، گزنه دوپایه، گزنه کبیر
عربی: قریص، حریق، انجره
انگلیسی: Stinging nettle, Great nettle, Large nettle, Common nettle
آلمانی: Brennesselkraut, Honfnesselkraut, Haarnesselkraut, Grosse nessel
فرانسه: Herbed'ortie, ortie mechante, Grand ortie, Ortie dioique
ریخت شناسی: گیاهی پایا، دوپایه، علفی، سبز، ایستاده دارای کرکهای گزنده که ارتفاع آن به 120ـ50 سانتیمتر می‌رسد ساقۀ متعدد راست، کمی زاویه‌دار، چهار پهلو و تقریباً ضخیم، ساده و یا خیلی کم منشعب، پوشیده از کرکهای گزنده است. برگها دمبرگدار، سبز روشن در دو سطح پوشیده از کرک گزنده، گل تک جنس، بسیار ریز، سبز خام و مجتمع در توده‌های کوچک کروی می‌باشد .
اندام داروئی: برگها بخش داروئی این گیاه را تشکیل می‌دهند.
زمان جمع‌آوری: بهترین زمان برداشت و جمع‌آوری برگهای این گیاه از اردیبهشت‌ماه تا شهریورماه می‌باشد .
دامنۀ انتشار: انتشار عمومی گیاه گزنه در نقاط مرطوب ایران، خصوصاً نواحی شمالی، غربی و مرکزی مانند اصفهان، شاهرود، بسطام، کوه کاشان و ارتفاعات 3000 متری است .
مواد متشکله: در برگ گزنه، کلروفیل، کاروتن، گزانتوفیل، لوکوآنتوسیانیدین، فلاون، فلاونول به میزان کمتری از لوکوآنتوسیانیدین در این گیاه است . تری‌ترپن‌ها، استرول‌ها شامل بتاسیتوسترول در گیاه موجود است .
اسید فرمیک نیز در برگ گزنه وجود دارد . برگهای تازه گزنه حاوی سکرتین می‌باشد، همین‌طور دارای 5/1 درصد کلروفیل خالص است. برگ خشک گزنه 5/7% کلروفیل دارد. مواد فنلی نیز در این گیاه وجود دارد که شامل کافئیک اسید، فرولیک اسید، سیناپیک اسید، اسکولتین و کافئوئیل مالیک اسید و کلروژنیک اسید می‌باشد. تانن، موسیلاژ و نوعی گلیکوزید با اثر قرمزکنندگی پوست و مادۀ رنگی به نام اورتی‌سین (Urticin) و همچنین آلکالوئید اسکوپولتین (Scopoletin) نیز در گزنه موجود است. تری‌گلیسرید، دی‌گلیسرید و فسفولیپیدهای مختلفی از این گیاه جدا شده است (1). سیتوکین‌های عمده گزنه شامل زآتین، زآتین نوکلئوتید، ایزوپنتیل آدنین، ایزوپنتیل آدنوزین، ایزوپنتیل آدنین نوکلئوتید و دی‌هیدروزآتین می‌باشد . همچنین ترکیبات ایندولی همراه با هیستامین و 5 ـ هیدروکسی ترپیتامین و اسیدهائی از جمله آسکوربیک اسید، سالیسینیک اسید و هورمون‌های گیاهی و اسیدهای آمینه ضروری نیز جز ترکیبات گزنه است. در برگهای تازۀ گزنه عناصری مانند ازت، گوگرد، فسفر، پتاسیم، منیزیوم، کلسیم و عناصر نادر مانند آهن، روی، مولیبدن و مس موجود است.
خواص درمانی گیاه گزنه: گزنه به صورت خوراکی بعنوان مدر، پائین آورندۀ قند و اسید اوریک و به صورت موضعی در درمان برخی از بیماریهای پوست و مو از جمله اگزما، بیماریهای التهابی و حتی در درمان ریزش مو، مورد استفاده قرار می‌گیرد .
موارد استعمال در پزشکی گذشته: در طب گذشته از گزنه بعنوان مدر، ضد التهاب و مقوی قوه باه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور سنتی گزنه تصفیه‌کنندۀ خون (blood purifier)، مدر (diuretic)، متوقف کنندۀ خونریزی (Styptic) و تونیک محرک در نظر گرفته شده است و برای درمان اسهال دیسانتری و بیماریهای مزمن کولون و بثورات مزمن پوستی به کار رفته است.
آثار فارماکولوژیکی: ترکیبات فنلی موجود در گزنه که شامل کافئیک اسید، فرولیک اسید، سیناپیک اسید (Sinapic acid) فیستین (Fisetin) و میرستین می‌باشد. بر روی باکتری‌هائی مثل اشریشیاکلی، پروتئوس ولگاریس، کلبسیلا و پسودوموناس اثر دارد و عصارۀ این گاه بر روی سالمونلا و پروتئوس مقاوم به آنتی‌بیوتیک مؤثر است. همچنین باعث وقفه در رشد چندین مخمر، کپک و قارچ و باکتری شده است . اثرات ضد قارچی بعضی از ترکیبات موجود در گزنه نیز تأیید شده است . گزنه دارای اثر مدری است و اثر دیورتیک این گیاه با افزایش دفع کلر و اوره همراه است و ثابت شده است مصرف 14 روزۀ این گیاه موجب کاهش وزن بدن و کاهش فشار سیستولیک می‌گردد .
برگ گزنه، منجر به کاهش التهاب می‌گردد. ریشه گزنه پرولیفراسیون سلولی در بافت هایپرپلاستیک خوش‌خیم پروستات و فعالیت اتصالی گلوبولین متصل شونده به هورمون جنسی را مهار می‌کند. در شرایط in-vitro عصاره قلیایی آبی برگ گزنه فعالیت ضد باکتری نشان داده است. این عصاره رشد استافیلوکوک‌ها را در غلظت 500 و اسپوروزا را در غلظت 5/62 کاهش می‌دهد.
مقادیر LD50برای دم‌کردۀ برگ گزنه و جوشاندۀ برگ گزنه که به صورت داخل وریدی به موش‌ها تزریق گردید به ترتیب 1.92 g/kgو 1.72 g/kgبود. LD50در آزمایشات مزمن در رت‌هائی که به آنها از طریق گاواژ، دم‌کردۀ برگ گزنه داده شد برابر با 1.31 g/kgبود .

ترکیبات شیمیایی

گزنه دارای تانن ، لسیتین ،‌ اسید فرمیک ، نیترات پتاسیم و کلسیم است، ترکیبات آهن دارد و دارای ویتامین c و نوعی گلوکوزید است که پوست را قرمز می‌کند. از سرشاخه‌های این گیاه ماده قرمز رنگی به نام اورتی‌سین استخراج می‌شود.

خواص داروئی

• گزنه مو را تقویت کرده و از ریزش موی سر جلوگیری می‌کند، حتی در بعضی از موارد موی سر دوباره می‌روید. برای استفاده از این خاصیت 6 گرم سر شاخه‌ها و برگها و ریشه گزنه را بتنهایی و یا با 30 گرم چای کوهی در یک لیتر آبجوش ریخته و آنقدر بجوشانید تا حجم مایع به نصف برسد. شبها مقداری از این مایع را به سر بمالید و صبح بشوئید.
• برای براق شدن و جلا دادن به موها بعد از شستشوی سر موها را با چای گزنه ماساژ دهید. بدین منظور یک قاشق چایخوری برگ گزنه خشک را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید بماند. ماساژ دادن با این چای ، شوره سر را برطرف می‌کند.
• دستگاه هاضمه را تقویت می‌کند.
• ادرار را زیاد می‌کند.
• برای درمان بیماری قند مفید است بدین منظور یک فنجان چای گزنه را سه بار در روز میل کنید.
• ترشح شیر را در زنان شیرده زیاد می‌کند.
• اخلاط خونی را برطرف می‌کند.
• بیماریهای پوستی را برطرف می‌کند.
• برای باز کردن عادت ماهیانه از دانه گزنه استفاده کنید.
• در درمان کم‌خونی موثر است و تعداد گلبولهای قرمز را زیاد می‌کند.
• اگر در ادرار خون وجود داشته باشد گزنه آنرا برطرف می‌کند.
• گزنه عرق‌آور است.
• پاک کننده اخلاط سینه ، ریه و معده است.
• نیروی جنسی را تقویت می‌کند.
• گرفتگیهای کبدی را رفع می‌کند.
• برای از بین بردن زگیل ، ضماد برگهای تازه آنرا روی زگیل بمالید.
• برای پاک کردن مثانه ، رفع عفونت مثانه و دفع سنگ از مثانه ، برگ گزنه را همراه با ریشه شیرین بیان دم کنید و بنوشید.
• برای التیام زخمها و زخمهای سرطانی از ضماد تخم گزنه مخلوط با عسل استفاده کنید.
• برای برطرف کردن کهیر از جوشانده گزنه به مقدار سه فنجان در روز بنوشید.
• درد نقرس را کاهش می‌دهد.
• برای برطرف کردن ناراحتیهای زنانه قبل از عادت ماهیانه از چای گزنه استفاده کنید.
• ناراحتیهای کلیه را برطرف می‌کند.
• ضماد آن درد عضلانی را برطرف می‌کند.
• کرم معده و روده را می‌کشد.
• درمان کننده بواسیر است.
• برای برطرف کردن درد رماتیسم ، برگهای تازه آنرا روی پوست بمالید.

طرز استفاده:

• 1- دم كرده گزنه : مقدر 40 گرم برگ گزنه را در یك لیتر آبجوش ریخته و بمدت 10 دقیقه دم كنید . مقدر مصرف آن سه فنجان در روز بعد از غذاست .
• 2- جوشانده گزنه : مقدر 30 گرم گزنه را در یك لیتر آب ریخته و بمدت 10 دقیقه آنرا بجوشانید . این جوشانده برای تصفیه خون مفید است . مقدر مصرف آن یك فنجان بین غذاها در روز است .
• 3-تنطور گزنه :‌یك قسمت برگ گزنه را با پنج قسمت الكل 50 درجه طبی مخلوط كرده و در داخل شیشه در بسته بریزید و بمدت 15 روز هر روز آنرا تكان دهید بعد از اینمدت آنرا صاف كرده و در شیشه دربسته نگاهدری كنید . مقدر مصرف آن 15-10 قطره سه بار در روز می باشد .

مضرات :

• گزنه اگر بیش از حد استفاده شود ممكن است برای روده ها و كلیه ها مضر باشد بنابراین بهتر است با صمغ عربی و كتیرا خورده شود
• مقدر مصرف بیش از 10 گرم در روز ممكن است باعث بند آمدن ادرار شود . زنان باردار و كودكان باید از مصرف آن خورددی كنند .

گیاهان گزنه از ریزش موی سر جلوگیری می كند

گزنه از نظر طب قدیم ایران گرم و خشك است و برای براق شدن و جلا دادن به مو می توان بعد از شست و شوی سر موها را با چای گزنه ماساژ داد.
این گیاه دستگاه هاضمه را تقویت كرده و برای درمان بیماری قند مفید است بدین منظور می توان یك فنجان چای گزنه را سه بار در روز استفاده كرد.
این گیاه در برطرف كردن بیماریهای پوستی مفید است و در درمان كم خونی موثر بوده و تعداد گلبولهای قرمز را زیاد می كند.
گزنه عرق آور، پاك كننده اخلاط سینه، ریه و معده است و گرفتگی های كبدی را رفع می كند.
این گیاه ناراحتی های كلیه را برطرف كرده و ضماد آن در درمان دردهای عضلانی و از بین بردن زگیل مفید است. همچنین برای برطرف كردن درد رماتیسم، می توان برگهای تازه آن را روی پوست مالید.
گزنه اگر بیش از حد استفاده شود ممكن است برای روده ها و كلیه ها مضر باشد.

عصاره برگ گیاه گزنه در درمان دیابت موثر است

محققان دانشگاه تبریز در یك مطالعه علمی ثابت كردند كه عصاره برگ گیاه گزنه در درمان بیماری دیابت موثر است.
به نوشته نشریه خبرنامه دانشگاه تبریز، گروهی از محققان دانشكده دارو- سازی این دانشگاه با بررسی تاثیر برگ گیاه گزنه روی حیوانات آزمایشگاهی دریافتند كه عصاره برگ این گیاه می‌تواند میزان قند خون را به صورت قابل توجهی كاهش دهد.
دراین طرح، با استفاده از داروهایی كه لوزالمعده را تخریب می‌كند به‌صورت مصنوعی در حیوانات آزمایشگاهی، دیابت ایجاد و با بررسی عصاره برگ گیاه گزنه در آنها، تاثیر مثبت عصاره این گیاه مشخص تر شد.
محققان تبریزی همچنین دریافتند، برخلاف تصور همگان استفاده از گیاه گزنه در افرادی كه دیابت ندارند هیچ گونه اثری بر روی میزان قند خون ندارد.
دانشگاه تبریز با بیش از نیم قرن سابقه و داشتن ‪ ۵۰۳‬نفر عضو هیات علمی و ‪ ۱۱‬هزار و ‪ ۳۸۳‬نفر دانشجو پس از دانشگاه تهران بزرگترین و مهمترین مركز علمی و تحقیقاتی كشور به شمار می‌رود.
این دانشگاه به دلیل توانمندی‌های بالای علمی وپژوهشی در شش رشته و گرایش علمی و تخصصی به عنوان قطب در سطح كشور فعالیت دارد.

نحوه مصرف

برای درمان التهاب جزئی مجرای ادرار و پیشگیری از درمان سنگهای كلیه می توان از گزنه دوپا و فرآورده هی دارویی تهیه شده از برگ آن استفاده می كرد. گزنه را اگر توأم با آب كافی مصرف كنید نقش یك داروی پیشابزا را بازی می كند. اگر در اثر پروستات بزرگ شده با مشكل ادراری مواجه هستید، فرآورده دارویی تهیه شده از ریشه گزنه می تواند در این زمینه مفید واقع شود.
برای درمان التهاب جزئی مجرای ادرار و انواع سنگهای كلیه به میزان 8 تا 12 گرم چای برگ این گیاه را توأم با آب زیاد (روزانه حداقل دو لیتر) می كنید. برای درمان پروستات بزرگ شده از تنتور ریشه به مقدار روزانه 4 تا 6 گرم استفاده كنید. قبل از مصرف ریشه گزنه دو پایه برای درمان BPH با پزشك معالج خود مشورت كنید.

نكات احتیاطی

گزنه دو پایه اگرطبق دستورالعمل مربوط مصرف شود،‌ گیاه دارویی بی خطری است. اما در صورت ضرورت جابجایی این گیاه همیشه دقت كنید. اگر این گیاه با پوست شما تماس گیرد، ممكن است كهیر پیدا كنید كه سبب سورش پوست بدن شما خواهد شد. اما اگر از ریشة گزنه دو پایه استفاده می كنید، ممكن است با پاره ای عوارض جانبی نظیر ناراحتی معده ای - روده ای خفیف، مایعات اضافی یا دفع كم ادرار مواجه شوید.
اگر باردار هستید، از مصرف هر نوع فرآورده حاصل از گزنه اجتناب ورزید. اگر شیر می دهید از مصرف این گیاه بپرهیزید. گزنه دوپایه همچنین می تواند سیكل دوره ‌قاعدگی را تغییر دهد. همواره سؤالات و نگرانیهای خود را در این باره با پزشك معالج خود در میان بگذارید.

تداخل های احتمالی

اگر داروی ضد افسردگی سیستم عصبی مركزی یا داروهای ضد دیابت، میزان قند خون بالا یا قند خون پایین مصرف می كنید، از مصرف میزان بالای گزنه دوپایه اجتناب ورزید.
منابع :
گزنه http://aftab.ir
تیره گزنه http://daneshnameh.roshd.ir
گیاهان گزنه از ریزش موی سر جلوگیری می كند http://aftab.ir
گزنه(انجره) http://www.parsiteb.com
گزنه Nettle http://www.money58.netfirms.com
گــزنه http://www.roham.ws
گزنه Nettle http://www.irteb.com
گزنه «داروئی» http://daneshnameh.roshd.irنظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:- -


biotyna w tabletkach
شنبه 23 شهریور 1398 05:49 ق.ظ
Everyone loves it when folks come together and share ideas.
Great site, keep it up!
mon profile
جمعه 22 شهریور 1398 09:16 ق.ظ
Hi there friends, how is everything, and what you want to say concerning this article, in my view its genuinely remarkable designed for
me.
לופטים עם בריכה
یکشنبه 10 شهریور 1398 08:33 ب.ظ
thank you considerably this amazing site is usually conventional plus everyday
naturally looking women
شنبه 9 شهریور 1398 05:35 ب.ظ
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox
and now each time a comment is added I get three emails with the same comment.
Is there any way you can remove people from that service?

Appreciate it!
נערות ליווי בראשון לציון
جمعه 8 شهریور 1398 07:28 ب.ظ
The ads are governed by all the binding laws with the State of Israel.
נערות ליווי ברמת גן
یکشنبه 3 شهریور 1398 11:58 ق.ظ
"We've got to build to an alternative crescendo, cheri," he said.
"And we all will have an ending that will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were full of lust, and the soft skin of
his hard cock against my sex was having its intended effect.
I used to be feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my
sensitive lips. I felt the pinnacle of his cock push agonizingly at the entrance
of my pussy, and I want to him to thrust into me hard. Instead he pulled back and
slid his hardness back as much as my clit.

I used to be aching to get him inside, and I could tell that his should push that wonderful hard
cock inside me was growing. His moans grew to complement
mine, and I knew the experience of my wet pussy lips around the head of his cock was
getting an excessive amount both for of us.

"Let the finale begin," he explained, anf the husband slid the end of his cock inside me.The two of us gasped as they held his cock there to get a moment.
I contracted my pussy to get him further inside, and the man threw his return at the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me,
and each and every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful simply because it filled
me, but Needed everthing inside me. I rolled aside and rested my leg against his shoulder, and hubby plunged his cock all the way up in.
click here
شنبه 12 مرداد 1398 03:35 ق.ظ
Hi there to all, for the reason that I am really eager
of reading this blog's post to be updated daily. It contains pleasant data.
лампиони
پنجشنبه 10 مرداد 1398 09:45 ب.ظ
Howdy! Quick question that's completely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly?
My web site looks weird when viewinng from my iphone 4. I'm trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem.

If you have any suggestions, please share. Appreciate it!
טכנאי מזגנים
پنجشنبه 10 مرداد 1398 01:54 ب.ظ
thanks a lot a good deal this excellent website is definitely formal plus laid-back
صیانة غسالة اتوماتیك بوش
سه شنبه 1 مرداد 1398 04:12 ق.ظ
Fabulous, what a webpage it is! This weblog presents
helpful facts to us, keep it up.
וילות בצפון
دوشنبه 31 تیر 1398 09:35 ق.ظ
many thanks a lot this web site is definitely elegant as well
as simple
صیانة غسالات شارب فى مصر
شنبه 29 تیر 1398 09:55 ب.ظ
I think that everything composed made a ton of sense. However, think about this, what if you wrote a catchier title?
I mean, I don't want to tell you how to run your blog, however suppose you added a headline that grabbed
a person's attention? I mean طب اسلامی - گزنه
، درمانگر دردناک is a little vanilla.
You could look at Yahoo's home page and see how they
write post headlines to get viewers to open the links.

You might try adding a video or a related picture or two to grab people excited about everything've got to say.
Just my opinion, it might bring your website a little livelier.
וילות להשכרה בראשון לציון
چهارشنبه 26 تیر 1398 06:06 ق.ظ
Index Search Villas and lofts for rental, search by region,
find in a few minutes a villa rented by city, various rooms lofts
and villas. Be astounded by the wonderful pictures and information that they
have to present you. The site is a center for all of you the ads
while in the field, bachelorette party? Enjoy a friend who leaves Israel?
No matter what the reason you must rent a villa for a
forthcoming event or just a gaggle recreation suitable for any
age. The site is also center of rooms from the
hour, which is another subject, for lovers who are searhing for a deluxe room
equipped for discreet entertainment that has a spouse or lover.
No matter what you want, the 0LOFT website creates
a search for you to find rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
וילות להשכרה באילת
شنبه 22 تیر 1398 02:19 ب.ظ
Index Search Villas and lofts for rental, search by region, find
in minutes a villa to rent by city, several different rooms lofts and villas.

Be thankful for the photos and data that they have to supply you.
The site is a center for all of you the ads from the field,
bachelorette party? Play with an associate who leaves Israel?
Whatever the explanation you have to rent a villa for
an upcoming event or maybe an organization recreation suited to any age.

The website is also the midst of rooms through the hour,
which is already another subject, for lovers who are trying to find
an expensive room equipped for discreet entertainment by using a spouse or lover.
Regardless of the you would like, the 0LOFT website makes a search
for you to identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
الخط الساخن لصیانة غسالات سامسونج
دوشنبه 17 تیر 1398 06:32 ب.ظ
Aw, this was an exceptionally nice post. Spending some time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I
hesitate a lot and never manage to get anything done.
sexy2call
دوشنبه 17 تیر 1398 06:14 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's which has a cappuccino.
They are handsome. Brown hair slicked back, glasses that suit his
face, hazel eyes and the most wonderful lips I've seen. They're well developed, with incredible
arms and also a chest that sticks out on this sweater.
We're standing ahead of one another dealing with us, what we want money, what we're looking for on another person. He starts saying that she has been rejected a
great deal of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I believe that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for good reason right.

But tell me, can you reject me, would you Ana?'
He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you right now?' he explained as I get better him and kiss him.

‘The very next time don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I like how we think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my hindfoot in his leg, massaging it slowly. ‘What exactly do that suits you girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone discussion what they want. A person that won't say yes although I said yes. Someone who's not scared when trying new stuff,' he says. ‘I'm never afraid when you try interesting things, especially when it comes to making something totally new in the bedroom ', I intimate ‘And I love females who are direct, who cut over the chase, like you simply did. To get
honest, this is a huge turn on.
milf
جمعه 14 تیر 1398 08:18 ق.ظ
Very nice write-up. I definitely love this site. Stick with it!
שירותי ליווי ברמת גן
چهارشنبه 12 تیر 1398 11:13 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters
on Everton Park in Singapore. I'm having black coffee, he's which has a cappuccino.

They are handsome. Brown hair slicked back, glasses which fit his face,
hazel eyes and the most amazing lips I've seen. They're
nice, with incredible arms including a chest that stands apart within this sweater.
We're standing right in front of one another preaching about
our everyday life, what we really wish for in the future, what we're trying to find on another person.
He starts saying that they have been rejected a lot of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for a good reason right.
But identify, make use of reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you right now?' he was quoted saying as I purchase closer to him and kiss him.

‘Next time don't ask, function it.' I reply.

‘I prefer the method that you think.' , he said.

For now, I start scrubbing my high heel in the leg, massaging it slowly. ‘What do that suits you girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone who knows what they have to want. Somebody who won't say yes although I said yes. Someone who's not scared when you attempt something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt new stuff, especially in terms of making new stuff in the sack ', I intimate ‘And I really like ladies who are direct, who cut in the chase, like you only did. To generally be
honest, it really is a huge turn on.
לופטים
چهارشنبه 12 تیر 1398 05:52 ق.ظ
Index Search Villas and lofts for rental, search by region,
find in minutes a villa rented by city, a number of rooms lofts and villas.
Be afraid of photographs and data that the site has
to offer you. The website is a center for everybody the ads within the field,
bachelorette party? Have fun with somebody who leaves Israel?

Regardless of the the explanation you should rent a villa for a potential
event or perhaps an organization recreation appropriate for any age.

The site is also the center of rooms through the hour,
which is another subject, for lovers who want a luxurious room equipped for discreet entertainment which has a spouse or lover.
It doesn't matter what you are searching for, the 0LOFT website creates a look for you
to identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel,
North South and Gush Dan.
שירותי ליווי ברמת גן
سه شنبه 11 تیر 1398 07:31 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's developing a cappuccino.
He or she is handsome. Brown hair slicked back, glasses that fit his face, hazel eyes and the most
wonderful lips I've seen. He or she is well built, with incredible
arms and also a chest that is different about this sweater.
We're standing before of one another discussing our everyday
life, what we really wish for money for hard times, what we're in search of on another person. He starts saying that he has been rejected a great deal of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I
believe that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I don't know. Everything happens for a good reason right.
But figure out, utilize reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you right this moment?' he stated as I am more detailed him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, simply do it.' I reply.

‘I like how you will think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my calcaneus in their leg, massaging it slowly. ‘What exactly do you like in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone who knows what they have to want. Someone that won't say yes although I said yes. Someone who's unafraid of attempting something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when you try something totally new, especially in terms of making interesting things in the sack ', I intimate ‘And Everyone loves women that are direct, who cut throughout the chase, like you simply did. To get
honest, what a huge turn on.
נערות ליווי בחיפה
یکشنبه 9 تیر 1398 12:00 ق.ظ
Sexy2call Quick search and find the newest results Locate a
massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Looking for escort girls?
Discrete apartments? Produce a quick search by region, the most significant portal in Israel
for discreet apartments and escort girls, a range of
youth ads that gives you service and guidance you did not know, do a search by city and locate the dream girl for indulgence, business meeting?

Ads tend not to include and or provide and or encourage
and or imply the provision of sexual services. The ads are governed by all of
the binding laws of your State of Israel.
נערת ליווי ברמת גן
شنبه 8 تیر 1398 10:18 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's using a cappuccino. They are handsome.
Brown hair slicked back, glasses which fit his face, hazel eyes
and the prettiest lips I've seen. He is well built, with incredible arms including a chest that sticks
out within this sweater. We're standing before of each other discussing
our way of life, what we want in the future, what we're searching for on another person. He starts telling me that he's been rejected a lot of
times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I believe that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for good reason right.
But analyze, make use of reject me, would you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you right this moment?' he said as I buy closer to him and kiss him.

‘When don't ask, function it.' I reply.

‘I enjoy how you think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my calcaneus in his leg, massaging it slowly. ‘So what can you enjoy in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone who knows what they want. Somebody who won't say yes even though I said yes. Someone who's not afraid when you attempt something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when you try a new challenge, especially in terms of making something totally new in bed ', I intimate ‘And I enjoy girls who are direct, who cut through the chase, like you only did. To be
honest, that is a huge turn on.
צימר
جمعه 7 تیر 1398 09:07 ق.ظ
Index Search Villas and lofts for rental, search by region, find in minutes a villa
to book by city, several different rooms lofts and villas.
Be stunned at the pictures and knowledge that the site has to provide you.

The site is a center for all of you the ads from the field,
bachelorette party? Enjoy a pal who leaves Israel?
Whatever the reason you should rent a villa for a forthcoming event or merely an organization recreation well suited for any age.
The site is also the midst of rooms from the hour, which
is definitely another subject, for lovers who want an opulent room equipped for discreet entertainment
having a spouse or lover. It doesn't matter what you are looking for, the 0LOFT website makes a seek out you to identify rentals for loft villas and rooms
throughout Israel, North South and Gush Dan.
נערות ליווי
دوشنبه 3 تیر 1398 06:28 ب.ظ
"We've got to build to a different crescendo, cheri," he said.
"And we all may have an ending that'll be as none before."

His smile was decadent, his eyes were stuffed with lust, along with the soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.

I used to be feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive
lips. I felt the head of his cock push agonizingly at the
entrance of my pussy, and I desired him to thrust into me hard.
Instead he retracted and slid his hardness back as much as my clit.


I was aching to obtain him inside, and I really could tell that his really need to push that
wonderful hard cock inside me was growing. His moans grew to enhance mine, and I knew the impression of my
wet pussy lips around the head of his cock was getting a lot both
for of us.

"Let the finale begin," he stated, and then he slid the end of his cock inside me.


The two of us gasped because held his cock there
for any moment. I contracted my pussy to pull him further inside,
anf the husband threw his head back at the sensation.
Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me, with each time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful mainly because it filled me, but Needed all this inside me.
I rolled aside and rested my leg against his shoulder, and he plunged his cock right in.
נערות ליווי בתל אביב
دوشنبه 3 تیر 1398 05:45 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.

He is handsome. Brown hair slicked back, glasses that fit his face, hazel eyes and the
most wonderful lips I've seen. They are well developed, with
incredible arms and a chest that stands out for this sweater.
We're standing before of each other preaching about our
everyday life, what we really wish for money, what we're looking for on another person. He starts saying that he's
got been rejected lots of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I have faith that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I do not know. Everything happens for grounds right.

But tell me, you would not reject me, would you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you today?' he said as I buy closer to him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, simply do it.' I reply.

‘I like how you think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my heel bone in their leg, massaging it slowly. ‘What exactly do you want in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone that knows what they want. A person who won't say yes just because I said yes. Someone who's unafraid of trying something totally new,' he says. ‘I'm never afraid when attemping something totally new, especially when it comes to making a new challenge in bed ', I intimate ‘And I love women who are direct, who cut throughout the chase, like you recently did. To become
honest, this is a huge turn on.'
חדרים לפי שעה בראשון לציון
پنجشنبه 16 خرداد 1398 10:28 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find in a few minutes
a villa for rental by city, a range of
olej cbd
پنجشنبه 9 خرداد 1398 06:37 ق.ظ
Hi, Neat post. There is a problem along with
your website in web explorer, might check this? IE still is the market leader and a big
component to other people will omit your great writing due to this problem.
camcorder
چهارشنبه 8 خرداد 1398 01:14 ب.ظ
I've been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article
like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all site
owners and bloggers made good content as you did, the
web will be much more useful than ever before.
olejek cbd kielce
سه شنبه 7 خرداد 1398 06:13 ب.ظ
Hmm it seems like your website ate my first comment (it
was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say,
I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I'm still new
to everything. Do you have any tips and hints for beginner
blog writers? I'd definitely appreciate it.
boing
سه شنبه 7 خرداد 1398 01:13 ب.ظ
A motivating discussion is worth comment. I believe that you ought to write more
on this issue, it might not be a taboo matter but typically folks
don't discuss these topics. To the next! All the best!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30