تبلیغات
طب اسلامی - گزنه ، درمانگر دردناک
گسترش طب اسلامی در جوامع

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

:نظرسنجی

آماروبلاگ

free counters
جمعه 1 مرداد 1389-01:07 ب.ظ
تهیه کننده : مجید مکاری
منبع : راسخون


کلیات گیاه شناسی

گزنه گیاهی است که از دوران ماقبل تاریخ نیز وجود داشته و مردم آن زمان از آن برای تغذیه استفاده می‌کردند و از خواص درمانی آن اطلاع داشته‌اند. جالینوس حکیم که در قرن دوم میلادی زندگی می‌کرده آنرا برای رفع سرماخوردگی و بیماریهای دستگاه تنفسی بکار می‌برده است. گزنه گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن چهار گوش بوده و بطور قائم تا ارتفاع یک متر بالا می‌رود.

این گیاه در خرابه‌ها ، ‌باغها و نقاط مرطوب که چهارپایان از آن عبور می‌کنند به حالت خودرو می‌روید ریشه این گیاه خزنده بوده و در ناحیه‌ای که سبز می‌شود کم‌کم تمام منطقه را فرا می‌گیرد. ساقه این گیاه را پرزها و تارهای مخروطی شکل پوشانده که در صورت لمس کردن ساقه بدست می‌چسبد و پوست را می‌گزد که تولید خارش و سوزش می‌کند و شاید به همین دلیل آنرا گزنه نامیده‌اند. تخم آن نرم ، ریز و تیره رنگ و مانند تخم کتان است. قسمت مورد استفاده این گیاه برگهای تازه ، ریشه ، شیره و دانه آن است.

مشخصات تیره گزنه Urticaeae

گیاهان این تیره عموما علفی ، بندرت به صورت درختچه و درختی هستند. برگهای آنها گوشوارک دار با رگبرگهای پری شکل منفرد یا متقابل هستند. معمولا گلها تک جنس و دارای 5 کاسبرگ و 4 پرچم متقابل با کاسبرگها هستند. در تیره گزنه گل آذین به شکل گرزنهای مجتمعی است که از مجموع آنها سنبل گرزنهای متراکم بوجود می‌آید. مادگی شامل یک برچه با یک تخمک مستقیم و ایستاده است. میوه تقریبا همیشه به صورت یک فندقه است.
از اختصاصات تشریحی گیاهان این تیره یکی وجود سیستولیت در یاخته‌های بشره و دیگری داشتن یک حلقه فیبر کم و بیش چوبی شده در منطقه دایره محیطیه است. داشتن کرکهای گزنده در سطح برگ یا ساقه نیز یکی دیگر از صفات مهم برخی از جنسهای این تیره است. تقریبا فقدان لوله‌های شیرابه‌ای در تمام گونه‌ها یکی دیگر از صفات منفی این تیره است.تیره گزنه دارای 40 جنس و در حدود 500 گونه است که اکثر آنها در آمریکا ، هند ، مالزی و نواحی حاره‌ای می‌رویند. در آفریقا و اروپا گونه‌های این تیره بسیار نادر است.

تیره گزنه در ایران
جنس اورتیکا یا گزنه

در گروه گزنده این تیره سطح برگ و ساقه آنها از کرکهای گزنده پوشیده شده است و در ایران سه گونه دارد. یکی اورتیکا دیوئیکا یا گزنه دوپایه که بیشتر در نقاط مرطوب می‌روید و دارای برگهای ساده و دندانه‌دار است. دیگری اورتیکا کانابینا که دارای برگهایی با پهنک تقسیم شده است. از انواع دیگر گزنه یکی اورتیکا پیلولی فرا است که گل آذین متراکم ، کروی و کلافه مانند آن در دو طرف ساقه قرار دارد.

جنس پاریه تاریا

این جنس دارای پنج گونه غیر گزنده است. یکی از آن دو ، پاریه تاریا ژودایکا است که مخصوص ارتفاعات و شکاف دیواره‌های سنگی کوههاست و دیگری پاریه تاریا افی سینالیس که مخصوص کف جنگلهای مناطق مرطوب شمالی است.

جنس فورس کاه له آ

این جنس در ایران فقط یک گونه دارد. گلهای آن تک جنس هستند و در پوششی از گریبان کرکدار که شامل 4 تا 6 اندام برگی است به تعداد زیاد قرار دارند. گلهای نر دارای یک پرچم و معمولا در اطراف گریبان قرار دارند. همچنین یک گلپوش برگی شکل دارند که در قسمت پایین لوله مانند است و در بالا تقریبا شامل یک لبه است. گلهای ماده برخلاف گلهای نر در وسط گریبان دو برگی قرار دارند. برگها متناوب و د رطرفین دارای دو گوشوارک آزاد هستند. گونه منحصر به فرد این جنس فورس کاه له آ تناسیسیا است و در سواحل خلیج فارس می‌روید.

طایفه های تیره گزنه

• طایفه اورره: دارای کرکهای گزنده و یک جنس به نام اورتیکا است.
• طایفه بوهه مریه: فاقد کرکهای گزنده ، در گل ماده گلپوش تقریبا بهم پیوسته و فیبر منطقه پوستی نمو و قطری فوق‌العاده دارد.
• طایفه پاریه تاریه: فاقد کرکهای گزنده ، در گلهای ماده گلپوش مجزا ، گلهای نر و ماده در کنار برگهای گرزنهای کروی شکل را تشکیل می‌دهند.

گزنه

برگهای خشک شدۀ گیاه Urtica dioica L. از خانوادۀ گزنه (Urticaceae) است.
نامهای گیاه :
لاتین: Urtica dioica L.
فارسی: گزنه، گزنه دوپایه، گزنه کبیر
عربی: قریص، حریق، انجره
انگلیسی: Stinging nettle, Great nettle, Large nettle, Common nettle
آلمانی: Brennesselkraut, Honfnesselkraut, Haarnesselkraut, Grosse nessel
فرانسه: Herbed'ortie, ortie mechante, Grand ortie, Ortie dioique
ریخت شناسی: گیاهی پایا، دوپایه، علفی، سبز، ایستاده دارای کرکهای گزنده که ارتفاع آن به 120ـ50 سانتیمتر می‌رسد ساقۀ متعدد راست، کمی زاویه‌دار، چهار پهلو و تقریباً ضخیم، ساده و یا خیلی کم منشعب، پوشیده از کرکهای گزنده است. برگها دمبرگدار، سبز روشن در دو سطح پوشیده از کرک گزنده، گل تک جنس، بسیار ریز، سبز خام و مجتمع در توده‌های کوچک کروی می‌باشد .
اندام داروئی: برگها بخش داروئی این گیاه را تشکیل می‌دهند.
زمان جمع‌آوری: بهترین زمان برداشت و جمع‌آوری برگهای این گیاه از اردیبهشت‌ماه تا شهریورماه می‌باشد .
دامنۀ انتشار: انتشار عمومی گیاه گزنه در نقاط مرطوب ایران، خصوصاً نواحی شمالی، غربی و مرکزی مانند اصفهان، شاهرود، بسطام، کوه کاشان و ارتفاعات 3000 متری است .
مواد متشکله: در برگ گزنه، کلروفیل، کاروتن، گزانتوفیل، لوکوآنتوسیانیدین، فلاون، فلاونول به میزان کمتری از لوکوآنتوسیانیدین در این گیاه است . تری‌ترپن‌ها، استرول‌ها شامل بتاسیتوسترول در گیاه موجود است .
اسید فرمیک نیز در برگ گزنه وجود دارد . برگهای تازه گزنه حاوی سکرتین می‌باشد، همین‌طور دارای 5/1 درصد کلروفیل خالص است. برگ خشک گزنه 5/7% کلروفیل دارد. مواد فنلی نیز در این گیاه وجود دارد که شامل کافئیک اسید، فرولیک اسید، سیناپیک اسید، اسکولتین و کافئوئیل مالیک اسید و کلروژنیک اسید می‌باشد. تانن، موسیلاژ و نوعی گلیکوزید با اثر قرمزکنندگی پوست و مادۀ رنگی به نام اورتی‌سین (Urticin) و همچنین آلکالوئید اسکوپولتین (Scopoletin) نیز در گزنه موجود است. تری‌گلیسرید، دی‌گلیسرید و فسفولیپیدهای مختلفی از این گیاه جدا شده است (1). سیتوکین‌های عمده گزنه شامل زآتین، زآتین نوکلئوتید، ایزوپنتیل آدنین، ایزوپنتیل آدنوزین، ایزوپنتیل آدنین نوکلئوتید و دی‌هیدروزآتین می‌باشد . همچنین ترکیبات ایندولی همراه با هیستامین و 5 ـ هیدروکسی ترپیتامین و اسیدهائی از جمله آسکوربیک اسید، سالیسینیک اسید و هورمون‌های گیاهی و اسیدهای آمینه ضروری نیز جز ترکیبات گزنه است. در برگهای تازۀ گزنه عناصری مانند ازت، گوگرد، فسفر، پتاسیم، منیزیوم، کلسیم و عناصر نادر مانند آهن، روی، مولیبدن و مس موجود است.
خواص درمانی گیاه گزنه: گزنه به صورت خوراکی بعنوان مدر، پائین آورندۀ قند و اسید اوریک و به صورت موضعی در درمان برخی از بیماریهای پوست و مو از جمله اگزما، بیماریهای التهابی و حتی در درمان ریزش مو، مورد استفاده قرار می‌گیرد .
موارد استعمال در پزشکی گذشته: در طب گذشته از گزنه بعنوان مدر، ضد التهاب و مقوی قوه باه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور سنتی گزنه تصفیه‌کنندۀ خون (blood purifier)، مدر (diuretic)، متوقف کنندۀ خونریزی (Styptic) و تونیک محرک در نظر گرفته شده است و برای درمان اسهال دیسانتری و بیماریهای مزمن کولون و بثورات مزمن پوستی به کار رفته است.
آثار فارماکولوژیکی: ترکیبات فنلی موجود در گزنه که شامل کافئیک اسید، فرولیک اسید، سیناپیک اسید (Sinapic acid) فیستین (Fisetin) و میرستین می‌باشد. بر روی باکتری‌هائی مثل اشریشیاکلی، پروتئوس ولگاریس، کلبسیلا و پسودوموناس اثر دارد و عصارۀ این گاه بر روی سالمونلا و پروتئوس مقاوم به آنتی‌بیوتیک مؤثر است. همچنین باعث وقفه در رشد چندین مخمر، کپک و قارچ و باکتری شده است . اثرات ضد قارچی بعضی از ترکیبات موجود در گزنه نیز تأیید شده است . گزنه دارای اثر مدری است و اثر دیورتیک این گیاه با افزایش دفع کلر و اوره همراه است و ثابت شده است مصرف 14 روزۀ این گیاه موجب کاهش وزن بدن و کاهش فشار سیستولیک می‌گردد .
برگ گزنه، منجر به کاهش التهاب می‌گردد. ریشه گزنه پرولیفراسیون سلولی در بافت هایپرپلاستیک خوش‌خیم پروستات و فعالیت اتصالی گلوبولین متصل شونده به هورمون جنسی را مهار می‌کند. در شرایط in-vitro عصاره قلیایی آبی برگ گزنه فعالیت ضد باکتری نشان داده است. این عصاره رشد استافیلوکوک‌ها را در غلظت 500 و اسپوروزا را در غلظت 5/62 کاهش می‌دهد.
مقادیر LD50برای دم‌کردۀ برگ گزنه و جوشاندۀ برگ گزنه که به صورت داخل وریدی به موش‌ها تزریق گردید به ترتیب 1.92 g/kgو 1.72 g/kgبود. LD50در آزمایشات مزمن در رت‌هائی که به آنها از طریق گاواژ، دم‌کردۀ برگ گزنه داده شد برابر با 1.31 g/kgبود .

ترکیبات شیمیایی

گزنه دارای تانن ، لسیتین ،‌ اسید فرمیک ، نیترات پتاسیم و کلسیم است، ترکیبات آهن دارد و دارای ویتامین c و نوعی گلوکوزید است که پوست را قرمز می‌کند. از سرشاخه‌های این گیاه ماده قرمز رنگی به نام اورتی‌سین استخراج می‌شود.

خواص داروئی

• گزنه مو را تقویت کرده و از ریزش موی سر جلوگیری می‌کند، حتی در بعضی از موارد موی سر دوباره می‌روید. برای استفاده از این خاصیت 6 گرم سر شاخه‌ها و برگها و ریشه گزنه را بتنهایی و یا با 30 گرم چای کوهی در یک لیتر آبجوش ریخته و آنقدر بجوشانید تا حجم مایع به نصف برسد. شبها مقداری از این مایع را به سر بمالید و صبح بشوئید.
• برای براق شدن و جلا دادن به موها بعد از شستشوی سر موها را با چای گزنه ماساژ دهید. بدین منظور یک قاشق چایخوری برگ گزنه خشک را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید بماند. ماساژ دادن با این چای ، شوره سر را برطرف می‌کند.
• دستگاه هاضمه را تقویت می‌کند.
• ادرار را زیاد می‌کند.
• برای درمان بیماری قند مفید است بدین منظور یک فنجان چای گزنه را سه بار در روز میل کنید.
• ترشح شیر را در زنان شیرده زیاد می‌کند.
• اخلاط خونی را برطرف می‌کند.
• بیماریهای پوستی را برطرف می‌کند.
• برای باز کردن عادت ماهیانه از دانه گزنه استفاده کنید.
• در درمان کم‌خونی موثر است و تعداد گلبولهای قرمز را زیاد می‌کند.
• اگر در ادرار خون وجود داشته باشد گزنه آنرا برطرف می‌کند.
• گزنه عرق‌آور است.
• پاک کننده اخلاط سینه ، ریه و معده است.
• نیروی جنسی را تقویت می‌کند.
• گرفتگیهای کبدی را رفع می‌کند.
• برای از بین بردن زگیل ، ضماد برگهای تازه آنرا روی زگیل بمالید.
• برای پاک کردن مثانه ، رفع عفونت مثانه و دفع سنگ از مثانه ، برگ گزنه را همراه با ریشه شیرین بیان دم کنید و بنوشید.
• برای التیام زخمها و زخمهای سرطانی از ضماد تخم گزنه مخلوط با عسل استفاده کنید.
• برای برطرف کردن کهیر از جوشانده گزنه به مقدار سه فنجان در روز بنوشید.
• درد نقرس را کاهش می‌دهد.
• برای برطرف کردن ناراحتیهای زنانه قبل از عادت ماهیانه از چای گزنه استفاده کنید.
• ناراحتیهای کلیه را برطرف می‌کند.
• ضماد آن درد عضلانی را برطرف می‌کند.
• کرم معده و روده را می‌کشد.
• درمان کننده بواسیر است.
• برای برطرف کردن درد رماتیسم ، برگهای تازه آنرا روی پوست بمالید.

طرز استفاده:

• 1- دم كرده گزنه : مقدر 40 گرم برگ گزنه را در یك لیتر آبجوش ریخته و بمدت 10 دقیقه دم كنید . مقدر مصرف آن سه فنجان در روز بعد از غذاست .
• 2- جوشانده گزنه : مقدر 30 گرم گزنه را در یك لیتر آب ریخته و بمدت 10 دقیقه آنرا بجوشانید . این جوشانده برای تصفیه خون مفید است . مقدر مصرف آن یك فنجان بین غذاها در روز است .
• 3-تنطور گزنه :‌یك قسمت برگ گزنه را با پنج قسمت الكل 50 درجه طبی مخلوط كرده و در داخل شیشه در بسته بریزید و بمدت 15 روز هر روز آنرا تكان دهید بعد از اینمدت آنرا صاف كرده و در شیشه دربسته نگاهدری كنید . مقدر مصرف آن 15-10 قطره سه بار در روز می باشد .

مضرات :

• گزنه اگر بیش از حد استفاده شود ممكن است برای روده ها و كلیه ها مضر باشد بنابراین بهتر است با صمغ عربی و كتیرا خورده شود
• مقدر مصرف بیش از 10 گرم در روز ممكن است باعث بند آمدن ادرار شود . زنان باردار و كودكان باید از مصرف آن خورددی كنند .

گیاهان گزنه از ریزش موی سر جلوگیری می كند

گزنه از نظر طب قدیم ایران گرم و خشك است و برای براق شدن و جلا دادن به مو می توان بعد از شست و شوی سر موها را با چای گزنه ماساژ داد.
این گیاه دستگاه هاضمه را تقویت كرده و برای درمان بیماری قند مفید است بدین منظور می توان یك فنجان چای گزنه را سه بار در روز استفاده كرد.
این گیاه در برطرف كردن بیماریهای پوستی مفید است و در درمان كم خونی موثر بوده و تعداد گلبولهای قرمز را زیاد می كند.
گزنه عرق آور، پاك كننده اخلاط سینه، ریه و معده است و گرفتگی های كبدی را رفع می كند.
این گیاه ناراحتی های كلیه را برطرف كرده و ضماد آن در درمان دردهای عضلانی و از بین بردن زگیل مفید است. همچنین برای برطرف كردن درد رماتیسم، می توان برگهای تازه آن را روی پوست مالید.
گزنه اگر بیش از حد استفاده شود ممكن است برای روده ها و كلیه ها مضر باشد.

عصاره برگ گیاه گزنه در درمان دیابت موثر است

محققان دانشگاه تبریز در یك مطالعه علمی ثابت كردند كه عصاره برگ گیاه گزنه در درمان بیماری دیابت موثر است.
به نوشته نشریه خبرنامه دانشگاه تبریز، گروهی از محققان دانشكده دارو- سازی این دانشگاه با بررسی تاثیر برگ گیاه گزنه روی حیوانات آزمایشگاهی دریافتند كه عصاره برگ این گیاه می‌تواند میزان قند خون را به صورت قابل توجهی كاهش دهد.
دراین طرح، با استفاده از داروهایی كه لوزالمعده را تخریب می‌كند به‌صورت مصنوعی در حیوانات آزمایشگاهی، دیابت ایجاد و با بررسی عصاره برگ گیاه گزنه در آنها، تاثیر مثبت عصاره این گیاه مشخص تر شد.
محققان تبریزی همچنین دریافتند، برخلاف تصور همگان استفاده از گیاه گزنه در افرادی كه دیابت ندارند هیچ گونه اثری بر روی میزان قند خون ندارد.
دانشگاه تبریز با بیش از نیم قرن سابقه و داشتن ‪ ۵۰۳‬نفر عضو هیات علمی و ‪ ۱۱‬هزار و ‪ ۳۸۳‬نفر دانشجو پس از دانشگاه تهران بزرگترین و مهمترین مركز علمی و تحقیقاتی كشور به شمار می‌رود.
این دانشگاه به دلیل توانمندی‌های بالای علمی وپژوهشی در شش رشته و گرایش علمی و تخصصی به عنوان قطب در سطح كشور فعالیت دارد.

نحوه مصرف

برای درمان التهاب جزئی مجرای ادرار و پیشگیری از درمان سنگهای كلیه می توان از گزنه دوپا و فرآورده هی دارویی تهیه شده از برگ آن استفاده می كرد. گزنه را اگر توأم با آب كافی مصرف كنید نقش یك داروی پیشابزا را بازی می كند. اگر در اثر پروستات بزرگ شده با مشكل ادراری مواجه هستید، فرآورده دارویی تهیه شده از ریشه گزنه می تواند در این زمینه مفید واقع شود.
برای درمان التهاب جزئی مجرای ادرار و انواع سنگهای كلیه به میزان 8 تا 12 گرم چای برگ این گیاه را توأم با آب زیاد (روزانه حداقل دو لیتر) می كنید. برای درمان پروستات بزرگ شده از تنتور ریشه به مقدار روزانه 4 تا 6 گرم استفاده كنید. قبل از مصرف ریشه گزنه دو پایه برای درمان BPH با پزشك معالج خود مشورت كنید.

نكات احتیاطی

گزنه دو پایه اگرطبق دستورالعمل مربوط مصرف شود،‌ گیاه دارویی بی خطری است. اما در صورت ضرورت جابجایی این گیاه همیشه دقت كنید. اگر این گیاه با پوست شما تماس گیرد، ممكن است كهیر پیدا كنید كه سبب سورش پوست بدن شما خواهد شد. اما اگر از ریشة گزنه دو پایه استفاده می كنید، ممكن است با پاره ای عوارض جانبی نظیر ناراحتی معده ای - روده ای خفیف، مایعات اضافی یا دفع كم ادرار مواجه شوید.
اگر باردار هستید، از مصرف هر نوع فرآورده حاصل از گزنه اجتناب ورزید. اگر شیر می دهید از مصرف این گیاه بپرهیزید. گزنه دوپایه همچنین می تواند سیكل دوره ‌قاعدگی را تغییر دهد. همواره سؤالات و نگرانیهای خود را در این باره با پزشك معالج خود در میان بگذارید.

تداخل های احتمالی

اگر داروی ضد افسردگی سیستم عصبی مركزی یا داروهای ضد دیابت، میزان قند خون بالا یا قند خون پایین مصرف می كنید، از مصرف میزان بالای گزنه دوپایه اجتناب ورزید.
منابع :
گزنه http://aftab.ir
تیره گزنه http://daneshnameh.roshd.ir
گیاهان گزنه از ریزش موی سر جلوگیری می كند http://aftab.ir
گزنه(انجره) http://www.parsiteb.com
گزنه Nettle http://www.money58.netfirms.com
گــزنه http://www.roham.ws
گزنه Nettle http://www.irteb.com
گزنه «داروئی» http://daneshnameh.roshd.irنظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:- -


Olej z konopni CBD
سه شنبه 18 دی 1397 01:40 ق.ظ
Hi there mates, fastidious post and fastidious arguments commented at this place, I am
actually enjoying by these.
Funny Cat Picture
یکشنبه 16 دی 1397 04:59 ق.ظ
Genuinely when someone doesn't understand afterward its up to other users that
they will assist, so here it takes place.
Octopus
شنبه 15 دی 1397 03:57 ق.ظ
Spot on with this write-up, I really believe that this site
needs a great deal more attention. I'll probably be returning
to see more, thanks for the advice!
Clark
پنجشنبه 13 دی 1397 07:43 ب.ظ
Great article! This is the kind of information that are meant to be shared across the web.
Disgrace onn Google for no longer positioning this post higher!
Come on over and visit my website . Thank you =)
Sarah
پنجشنبه 13 دی 1397 02:24 ب.ظ
Right here is the right webpage for everyone who wants to ujderstand this topic.
You know a whole lot iits almost tough to argue with
youu (not that I personally woud want to…HaHa).

You definitely put a new spin on a topic which has been discussed for ages.
Excellent stuff, just wonderful!
tabletten füR muskelaufbau
جمعه 7 دی 1397 07:36 ق.ظ
I seriously love your website.. Excellent colors
& theme. Did you make this site yourself? Please
reply back as I'm wanting to create my very own blog and would
love to learn where you got this from or what the theme is named.
Cheers!
escort atakoy
شنبه 24 آذر 1397 03:54 ب.ظ
Hello, I do think yoir website could possibly be having browser compatibility problems.
When I take a look at your blog inn Safari, itt looks fine buut when opening in I.E., it's got somje overlapping issues.
I simply wanted to give youu a quick heads up!

Aside from that, excellent site!
compare Car insurance
پنجشنبه 22 آذر 1397 05:19 ب.ظ
I loved as much ass you'll recejve carried out right
here. The sketch is tasteful, your authored material stylish.
nonetheless, you command get bought an nervousness over hat you wish be delivering the
following. unwell unquestionably come further formerly again as
exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.
Positive singles
سه شنبه 20 آذر 1397 07:49 ب.ظ
My brother suggested I would possijbly like this website. He used to be entirely right.
This publish actually made mmy day. You cann't consider simply how so much time I had spent for this information! Thank you!
Canada
شنبه 17 آذر 1397 07:35 ق.ظ
Thanks on your marvelous posting! I genuiinely enjoyed reading
it, you're a great author. I will be sufe to bookmark youhr
bloog and may come back sometime soon. I want to encourawge one
to contiue your great posts, have a nice morning!
nigger
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:57 ق.ظ
I am actually pleased to read this blkog posts which carries plenty of
useful facts, thanks for providing such information.
best adult cams
جمعه 9 آذر 1397 10:20 ق.ظ
I want tto to thank you for this excellent read!!
I definitely enjoyed every little bit of it.
I've got you book-marked to check out new stuff you post…
najlepszy program partnerski
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:47 ق.ظ
Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came
to give it a look. I'm definitely enjoying the information.
I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Superb blog and fantastic style and design.
program partnerski
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:30 ق.ظ
I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs
really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your
website to come back later. Cheers
programy partnerskie
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:12 ق.ظ
Hello there! Quick question that's completely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly?
My web site looks weird when browsing from my apple iphone.
I'm trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem.
If you have any recommendations, please share.
Many thanks!
programy partnerskie
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:55 ق.ظ
It's great that you are getting ideas from this post
as well as from our dialogue made here.
programy partnerskie ranking
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:02 ق.ظ
There is certainly a lot to find out about this issue. I love all of the points you have made.
najlepsze programy partnerskie
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:42 ق.ظ
What's up Dear, are you actually visiting this web page on a regular basis, if so then you will without doubt obtain nice knowledge.
program partnerski
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:41 ق.ظ
Its not my first time to visit this site,
i am browsing this web site dailly and get fastidious data from here everyday.
miss_ksu
یکشنبه 4 آذر 1397 08:06 ب.ظ
Are you in the mood for a little blonde visual satisfaction? If
so, then you really need to take a look at http://www.camgirl.pw/miss_ksu/ She is the type of girl who knows how to put
some led in a man’s pencil.
Generic cialis
جمعه 17 فروردین 1397 05:25 ب.ظ

Thank you, Numerous postings!

generic cialis levitra buy brand cialis cheap cialis tablets australia tadalafil 20mg enter site natural cialis cialis prezzo al pubblico cialis authentique suisse cialis savings card tarif cialis france cialis 100mg suppliers
Cialis generic
جمعه 3 فروردین 1397 01:15 ب.ظ

Regards! A good amount of data.

cialis 5mg how does cialis work buy cialis cheap 10 mg buy cialis cheap 10 mg buy name brand cialis on line trusted tabled cialis softabs can i take cialis and ecstasy cialis for sale south africa usa cialis online cialis authentique suisse
CialisArisa
یکشنبه 27 اسفند 1396 09:22 ب.ظ

You definitely made the point!
cialis online deutschland purchase once a day cialis cialis lilly tadalafi cialis pas cher paris order generic cialis online cialis qualitat 40 mg cialis what if i take generic cialis canadian cialis cialis rezeptfrei
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 01:36 ب.ظ
If some one wants to be updated with most up-to-date technologies after that he
must be visit this website and be up to date every day.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر